Cerkev sv. Matije Laze

O CERKVI

Cerkev, ki stoji ob cesti na koncu vasi, je bila nekdaj kočevarska. Ves čas je bila podružnica Črmošnjic, leta 1962 pa je bila upravno premaknjena v Toplice.

Gre za preprosto enoladijsko baročno arhitekturo. Vhod v cerkev je skozi zvonik na zahodni strani. Ladja je banjasto obokana in dekorativno poslikana. Nas slavolokom je naslikan pelikan, kako s svojo krvjo hrani mladiče - podoba Kristusa. Prezbiterij je pravokoten, ravno zaključen in nižji od ladje. Glavni oltar je lepo, čeprav preprostejše delo z bogatim okrasjem. V osrednji niši stoji velik kip apostola Matija s sekiro v desni in odprto knjigo v levi roki. Nišo obdajata dva para stebrov: prva dva zavita in pomaknjena malo naprej. Ob Matiju sta še dva manjša kipa apostolov Petra in Pavla. V atiki oltarja je kip sv. Jederti, opatinje s palico in preslico z mišjo. Kipi so baročno razgibani, oblačila pa 'bogata' z gubami, tako da oltar kot celota deluje zelo plastično.

Cerkev ima še levi stranski oltar, ki pa je po svoji zasnovi veliko bolj preprost in tudi v marsičem 'osiromašen'. Dva bogato okrašena stebra z vinsko trto obdajata nišo v kateri stoji kip apostola s ključi, najbrž sv. Petra. Nad njim je v manjši niši kip svete Barbare s kelihom v roki. Na desni strani slavoločne stene visi križ, pod njim pa slika Marije Brezmadežne.

Cerkev sv. Matije Laze